שטיח משחקי הכס

מצעד הבושה של סרסי ברחובות מעלה מלך

חמשת הכרכים של "שיר של אש ושל קרח", ספריו של ר.ר. מרטין והסדרה שהפקה בעקבותיהם, הפכו זה מכבר לתופעה תרבותית יוצאת דופן וגורפת המוני קוראים וצופים בכל העולם.

צילומי העונה הראשונה שהחלו ב-26 ביולי 2010 התבצעו באולפן צילום בבלפסט שבצפון אירלנד. בצפון אירלנד היו גם צילומי חוץ. בין האתרים ניתן למנות את הרי מורן (ואיז דות'ראק), טירת וורד (וינטרפל), מאשיירמורנה (טירת שחור). חלק גדול מצילומי העונות הרביעית והחמישית התבצעו גם הם בצפון אירלנד.

הרוע המוחלט: רמזי בולטון מענה את ת'יאון

במשרד התיירות של צפון אירלנד הבינו את הפוטנציאל הכלכלי-תיירותי ומיהרו להציע טיולים וסיורים במקומות שבהם צולמה הסדרה. רעיון נוסף ומקורי הגו אנשי משרד התיירות. הם יזמו רקמת שטיח על פי הדגם של שטיח באיו.

סצינה מתוך שטיח באיו (ויקיפדיה)

שטיח באיו

שטיח בָּאיו Tapisserie de Bayeu הוא עבודת רקמה שנוצרה בשנת 1077 ונמצאת כיום במוזיאון ייעודי בעיר באיו שבנורמדי, צרפת. הוא נוצר באנגליה, ככל הנראה בקנט, לאחר הכיבוש הנורמני בשנת 1066. השטיח מתעד את השתלשלות האירועים עד לקרב הייסטינגס, שבעקבותיו כבשו הנורמנים את אנגליה מידי הסקסונים. שטיח באיו נחשב לאחת מיצירות האמנות הגדולות של ימי הביניים.

אורכו של השטיח כ-70 מטרים ורוחבו כחצי מטר. מתוארות בו באופן כרונולוגי ובחיות רבה 58 סצנות המפרטות את דרכו של ויליאם הכובש לכתר, בצירוף הסברים ותיאורים בלטינית שרבות בה השגיאות. יש הרואים בשטיח אחת מיצירות הקומיקס הראשונות בהיסטוריה.

שטיח באיו במוזיאון המיוחד לו (ויקיפדיה)

סצינה משטיח באיו (ויקיפדיה)

אף על פי שעיצוב השטיח הושפע בבירור ממגמת תעמולה פוליטית ורצון להאדיר את ויליאם, שטיח באיו הוא עדיין מקור חזותי חשוב ביותר לתיעוד כלי-נשק, לבוש והיבטים אחרים של תרבות ימי הביניים ומהבודדים ששרדו מאותה תקופה. החלק האחרון של השטיח ובו כניעת הסקסונים בברקהמסטד והכתרתו של ויליאם בווסטמינסטר אבד.

השטיח נמצא כיום בעיר באיו שבצרפת, הוא שוכן במבנה הבנוי כאליפסה, אליו הועבר מקתדרלת באיו. המבקרים הולכים לכל אורכו ומתבוננים בתצוגה המתחלפת, כשהם שומעים את סיפור האירועים דרך אוזניות אישיות.

הדרקון שורף את כס הברזל

הרעיון וביצועו

הוגי הרעיון אימצו את מלוא הקונספט של שטיח באיו, אחד לאחד. אורכו של השטיח החדש 80 מטרים ורוחבו קצת יותר מחצי מטר. היריעה עשוייה מבד פשתן מבית היוצר של יצרן בדי הפשתן המפורסם ביותר בעולם, תומס פרגוסון, המייצר כבר למעלה ממאה וחמישים שנה את בד הפשתן האירי. ראשית בחרו את הסצנות שאותן יעלו על השטיח. אחר כך ציירו אותן, התאימו צבעים והושיבו 16 נשים כדי לרקום את התמונות. כל המלאכה ארכה 25 שבועות. התוצאה מרהיבת עין, מציגה בנאמנות הן את סיפור משחקי הכס והן את מקור ההשראה – שטיח באיו.

חתונה אדומה

זוהי תערוכה נודדת. שפר עלי גורלי, ובדיוק כשהגעתי לבאיו לראות את השטיח המפורסם שלה, הגיעה תערוכת שטיח משחקי הכס לבאיו. את שמחתי והתרגשותי יבין רק מי שהוא חובב הסדרה והספרים – כמוני.

נעזרתי בערכים מהאינטרנט

צילומים: סיגל כהן ברקת

השאר תגובה