ביקורת ספר: איוואן איליץ' ואחרים

מאת ל. נ. טולסטוי

הקיבוץ המאוחר, 1999

איוואן_איליץ'_ואחרים

תרגום חדש ועדכני לכמה מסיפוריו היותר ידועים של טולסטוי. המתרגם פטר קריקסונוב שוקד בשנים האחרונות על תרגום מחודש של קלאסיקה רוסית המיועד לקהל הקוראים בני זמננו, וטוב שכך. בספר כלל קריקסונוב את הסיפורים: מותו של איוואן איליץ'; סונטת קרויצר; חולסטומר; הקוזאקים. גם כאלה שכבר קראו סיפורים אלה בתרגומים קודמים, טוב יעשו אם יחזרו ויקראו אותם בתרגום החדש, על אחת כמה וכמה קוראים שעדיין לא התוודעו לנפלאותיו של טוסלטוי.
אין כמו טולסטוי לחדירה אל נבכיה האפלים ביותר והעמוקים ביותר של נשמת האדם. הוא מיטיב להבין את נפתוליה של אישה מיוסרת (אנה קרנינה), הוא יורד לטיבו של הגבר הנבגד הרוצח את אשתו (סונטת קרויצר), הוא מיטיב להבין את דרכם של מלכים, לוחמים, מצביאים ואת התנהלותם במצבים מדיניים שונים (מלחמה ושלום), ואין כמוהו יודע לקרוא את חייו ומחשבותיו של חייל צעיר בקוו החזית (סבסטופול) – ועוד רבים וטובים.
בסיפור הראשון 'מותו של איוואן איליץ, דומה שטולסטוי עצמו הוא הגוסס הסוקר את מותו לאחור, כה גדולה ההזדהות וההבנה שמגלה הסופר עם האדם הגוסס, עד שהקורא חש עצמו כאילו הוא עצמו נמצא בגוף המיוסר הזה. גם בספרו הגדול 'אנה קרנינה', מיטיב טולסטוי לתאר מצב דומה, גסיסתו של אדם, תחושותיו ותחושות הסובבים אותו, וקשה להבין איך טולסטוי יכול, מצד אחד, להבין כל כך לעומק מה אישה מרגישה (אנה עצמה) ומן הצד האחר להזדהות באופן טוטאלי כל כך עם גבר גוסס. זוהי גדולתו הייחודים של טולסטוי הסופר, האדם, הגבר.
'סונטת קרויצר', הסיפור השני בקובץ, מכניס אותנו עמוק אל עולמו המיוסר של גבר שכל עולמו התנפץ לרסיסים כשגילה שאשתו בוגדת בו. התוצאה הפיזית היתה שרצח אותה. התוצאה הנפשית עמוקה לאין שיעור, וגרמת לכל קורא לתהות על עוצמו הפנימי שלו. שני הסיפורים האלה הם המפורסמים שבסיפוריו של טוסלטוי ומשקפים את תקופת יצירתו המאוחרת.
המתרגם בחר להביא עוד שתי יצירות, האחת מתארת את העולם מנקודת ראותו של סוס, וגורמת לנו לתהות על האלמנט האנושי. השנייה משקפת את יצירתו המוקדמת של טולסטוי, ובה הוא מספר על התנסותו בתור קצין צבא צעיר בקרב הקוזאקים של הקווקז. זהו סיפור ארוך, רומן קטן, המתאר באופן ציורי ובעין אוהבת עולם שלם של תרבות, שכנראה לא קיים היום, או כמעט ואינו קיים.
חוויה לחובבי טולסטוי הוותיקים, והתנסות מעניינת למתחילים.

השאר תגובה