הדמעה של הודו – סרי לנקה (3)

לטייל בטבע: צמחים ובעלי חיים

סרי לנקה, או בשמה הקודם – ציילון, היא בבחינות רבות אחד ממעוזי הבודהיזם החשובים בעולם. זהו אי טרופי עתיר אתרים וטבע. ערים עתיקות, מבצרים, מקדשים, ושמורות טבע המאפשרות טיולי ספארי אמיתיים – מהמקומות הבודדים במזרח שבהם עדיין ניתן ליהנות מעולם החי הבראשיתי ללא הפרעה. אי של חופים ציוריים, אוכל נפלא ותושבים מקומיים שלא מפסיקים לחייך !!

הטיול בסרי לנקה הוא מהחוויות המהנות ביותר במזרח אסיה. זהו אי טרופי המשלב אנשים חייכנים, אוכל נהדר, נופי הרים ירוקים, ערים עתיקות, מצודות סלע כבירות, שמורות טבע שוקקות בבע"ח ובעדרי פילים החיים בר בטבע וחופים אקזוטיים הנחשבים ליפים בעולם. סרי לנקה מאפשרת לרדת לעומק הבודהיזם ולשלב את שתי הדתות הגדולות של המזרח בטיול אחד.

גן עדן ירוק

גן עדן ירוק

האי סרי לנקה שוכן באוקיינוס ההודי דרום מערבית למפרץ בנגל ודרום מזרחית לים הערבי. בין האי לתת היבשת ההודית מפרידים מפרץ מנאר ומצר פלק. פני הקרקע של האי עולים מגובה פני הים בהדרגה אל ההרים הנמצאים במרכז חלקו הדרומי של האי. הפסגה הגבוהה ביותר באי היא פסגת ההר פידורוטלגלה שמתנשא לגובה של 2524 מטר, נהרות האי הם קצרים וכולם נובעים באזור ההררי שבמרכז וזורמים אל הים שמסביב בצורת מניפה. רצועה של איים רדודים פזורה במיצר מנר המפריד בין האי לבין תת-היבשת ההודית, איים אלה קרואים "גשר אדם" ועליהם נבנה גשר רכבת המחבר את האי עם הודו.

האקלים בסרי לנקה הוא אקלים משווני. ההבדלים בין הטמפרטורות בעונות השנה השונות אינם גבוהים. כמות המשקעים השנתית נעה בין 1,000 מילימטרים בקירוב בצפון ובמזרח המדינה ל-3,750 מילימטרים בדרום-מערב המדינה.

סרי לנקה משופעת בחופים יפים, אתרים ארכאולוגיים ואתרים תיירותיים שונים והתיירות יכולה הייתה להיות חלק נרחב בכלכלת האי, ואולם הסכסוך עם הטמילים מנע את התפתחותה. בשנים האחרונות המגמה משתנה. כיום היא גן עדן ירוק לחובבי בעלי חיים וצמחים.

עץ הבניאן וחבר

עץ הבניאן וחברים

פארק לאומי אודה וולאווה Uda Walawe national park

פארק רחב ידיים במרכז חלקו הדרומי של האי. בפארק עדר פילים גדול, טווסים, תאו, תנינים, קופים וחיות נוספות רבות. ניתן לטייל בו בג'יפ בליווי הריינג'רים של הפארק. העונה הכי טובה לביקור היא אוקטובר עד אפריל. בפארק, כמו בכל מקום בסרי לנקה, הרבה עצי בניאן.

עץ הבניאן

עץ הבניאן הינו עץ ממשפחת הפיקוסים (נקרא לעיתים גם פיקוס הודי). הוא משלח ענפיו כמו כל עץ אחר, אלא שמענפים אלה יורדים שורשים, שמתעבים לגזעים, וכך יכול עץ אחד כזה להשתרע על דונמים רבים ולהיות בעצמו כמו יער. העץ מצוי בכל המזרח הרחוק בין עצים נוספים כגון עצי פרי הג'ק, דוריאן ועצי טיק. אלו עצי ענק לגובה עשרות מטרים, בעלי גזע עבה ומרשים ששולח ענפים רחבים וענקיים הפרושים על שטח נרחב. העץ נותן שטח צל עצום ורחב והמקומיים דואגים לתמוך את ענפיו הכבדים במוטות מהאדמה אל מרומי העץ. יש כמה עצי בניאן מפורסמים בסין ובמיאנמר, שתחתיהם התקיימו כנסים חשובים אודות התגלויות והארות. לעץ מקום חשוב במסורת הבודהיסטית: "אישיות אלוה העילאי אמר: נאמר שקיים עץ בניאן אשר חי לעד, שמשלח שורשיו מעלה וענפיו מטה ועליו הם המזמורים הואדיים. יודע עץ זה הינו יודע הואדות." (בהגוד-גיתא 15.1)

עומד להסתער

עומד להסתער

אבל מוותר

אבל מוותר

פארק לאומי יאלה Yalla National Park

הפארק הזה הוא מקום מקלט למספר גדול של חיות הנוף באזור מדהים, ובצידו הדרום מזרחי הוא מגיע לים, שם אפשר למצוא חופים ומפרצים בתוליים. הפארק משתרע על פני 1,000 קמ"ר כמעט, בדרום מזרח המדינה ובתחומיו אזורי סלעים, בתה ולגונות. זהו מקום טוב במיוחד לראות פילים ובנוסף חיים כאן נמרים, דובים שחורים, איילים משני סוגים: אייל מנומר ואייל סמבור, תנינים, חזירי בר, קופי לנגור אפור, באפלו, טווסי בר, תנים חומי גב, ארנבות, גיריות והרבה ציפורים כגון חסידה צבעונית, עיטם, קיווית ושרקרק ירוק. את פני הקרקע מנמרים תילי טרמיטים רבים.

מצבה לזכר הנספים בצונאמי

מצבה לזכר הנספים בצונאמי

פארק יאלה הוא אחד מהמקומות שנפגעו קשה על ידי הצונאמי בדצמבר 2004. בחוף שבו פגע הצונאמי היו בקתות נופש. מבקרים בפארק נקלעו לגל ונספו שם כ-40 איש. במקום שבו קרה המקרה הוצבה אנדרטה לזכרם.

 

דובה שחורה ושלות גוריה - אטרקציה למטיילים

דובה שחורה ושלושת גוריה – אטרקציה למטיילים

יאלה סגור בחודש ספטמבר, ובדרך כלל גם במחצית השניה של אוגוסט ובמחצית הראשונה של אוקטובר. כאשר הוא פתוח, הדרך הנוחה ביותר להגיע אליו היא לנסוע באוטובוס עד עיירת החוף טיסאמאהאראמה, 241 ק"מ מקולומבו, ושם לשכור ג'יפ עם נהג ולהמתין סמוך לאחד ממקורות המים, עם שחר או בשעות בין הערביים. אם אתם מטיילים ברכב משלכם, אתם יכולים לנסוע היישר אל שער הפארק ולשלם את דמי הכניסה והביטוח.

פארק לאומי בונדאלה (Bundala National Park)

הפארק הסמוך הוא המקום הטוב ביותר בסרי לנקה לחובבי צפרות.

עדר פילים

עדר פילים

פארק לאומי מינריה Minneriya National Park

הפארק נמצא באזור פולונארווה, ומשתרע על פני 9,000 הקטאר בקירוב, והוא מכיל מאות בעלי חיים, עצים וצמחים שונים. בין בעלי החיים: איילי סמבור, קופי מקקו וקופי לנגור אפור, נמייה הניזונה מציד נחשים, נמרים, עטלפים, נחשי פיתון ותנינים. מגיעים למרכז המבקרים בפתחה של השמורה, עולים על ג'יפ ספארי עם מדריך צמוד, ויוצאים לדרך לספארי של שלוש שעות. הפארק כולל שטחי ג'ונגל סבוכים אבל גם שטחי ערבה פתוחים ואגמים גדולים. בשטחי הערבה רועים בנחת עדרים גדולים של פילים, של תאואי מים, של איילי סמבור. בשמיים עפות חסידות צבעוניות, עיטים, והמון פרפרים. בין העצים מקפצים קופים ותלויים קינים של צרעות ושל דבורים.

קן צרעות תלוי על עץ

קן צרעות תלוי על עץ

פארק לאומי מישורי הורטון Horton's plains National park

האזור נמצא ממזרח לנווארה אליה, ומעבר לכמות החיות הפראיות הגדולה כאן, הכוללת 16 נמרים, קופי דב, ציפורים וצבאים, האטרקציה הגדולה היא "סוף העולם", מצוק ישר בגובה 1,000 מטר, ממנו אשר לצפות על ההרים ומטעי התה מתחתיו. בדרך אליו, שאותה עושים ברגל, כחמישה ק"מ, עוברים בג'ונגל פראי ובמפלי בייקר. בראשית המסלול יש מרכז מבקרים ובו מציגים תהליכים גיאולוגיים של האזור, פוחלצים וגולגלות של בעלי חיים המצויים פה, ומספקים הסברים בכל הנוגע לטבע המקום.

 

עדר תאואי מים

עדר תאואי מים

הבראנה Habarana

כפר קטן שהאטרקציה העיקרית שלו היא רכיבה על פילים. לצד הכפר, ליד נחל ואגם מלאים בנימפיאה סגולה, הפרח הלאומי של סרי לנקה, בשולי הג'ונגל, נמצא אתר הרכיבה על פילים. מגיעים לשם ומזמינים רכיבה. מכינים את הפיל לתפקידו: מרפדים את גבו בשמיכה, עליה מזרון, עליה מיטת עץ שבה שני ספסלי ישיבה נמוכים המופנים לשני צידיו השונים של הפיל. מובילים את הפיל אל מגדל עץ שעליו מטפסים הרוכבים כדי לעלות על גבו.

יוצאים לדרך

יוצאים לדרך

יוצאים לשעה רכיבה איטית בג'ונגל, כשאת הפיל מוליך המהוט, מאלף הפיל, ועל יד הפיל מהלך המדריך המסביר את המראות. לפני שיוצאים מציידים (בתשלום) את הרוכבים באשכול בננות, כדי שיוכל להאכיל את הפיל מפעם לפעם. הפיל מקבל הוראה מהמהוט ומשרבב את חדקו כלפי מעלה, אל הרוכבים. אז אפשר להזין אותו בבננה. הפיל להוט מאד והוא רוצה עוד ועוד, אבל פקודה מפי המהוט מרגיעה אותו. מהלכים בכבדות ורואים עצים מעניינים, בעלי חיים, בתי איכרים, מטעי בננות, בתי עץ שהאיכרים מקימים על צמרת עץ כדי לשמור על היבול מפני רעיית פילים.
בשלב מסויים מקבל הפיל פקודה ונכנס לאיטו לתוך המים המגיעים לו עד פיו. הוא הולך במים אנה ואנה. המהוט רוכב על ראשו, מוריד הוראה, גוחן וקוטף פרח נימפיאה סגולה, קולע מהגבעול ענק לצוואר ומגיש אותו לרוכבים. המדריך חוזר בפעם העשירית על הנאמר: זהו הפרח הלאומי של סרי לנקה.

(באש) ובמים

(באש) ובמים

תמה השעה. חוזרים לנקודת המוצא, יורדים בעזרת מגדל העץ, מגישים לפיל את שארית הבננות שאותן הוא אוכל בלהיטות. ואז מקבלים תעודת כבוד ואישור: הננו לאשר כי פלוני רכב על הפיל ששמו "סמאן" בהבארנה, בתאריך זה וזה. לך תתלה את זה על הקיר בביתך.

פסל הדייג בכניסה לכפר

פסל הדייג בכניסה לכפר

שוק הדייגים

שוק הדייגים

המבנטוטה Hambantota

כפר דייגים בקצה הדרומי של סרי לנקה. ליד החוף נמל דייגים ושוק דייג. הכפר והנמל ניזוקו קשה בצונאמי הגדול. הממשלה ואירגוני סעד שונים מכל העולם שיקמו את פליטי הכפר בבתים מסודרים שורות שורות במרחק מה מהכפר. הבתים הנוכחיים הם עשרת מונים טובים יותר מאשר בתיהם לפני הצונאמי, אך המרחק מהים מקשה על חיי הדייגים. הממשלה גם הקימה שוק דגים מסודר וחדש בתוך הכפר, אך התושבים מעדיפים את חוף הנמל המאולתר על קרטונים ודוכנים רעועים, בשמש ועל הרצפה. במרכז השוק פסל דייג המשקיף למרחקים.

נמל הדייג

נמל הדייג

יער הגשם סינהראג'ה Sinharaja Forest Reserve

דרומית מערבית לרטנפואה, בקצה הדרומי של סרי לנקה, שוכנת שמורת טבע של יער הגשם סינהראג'ה. בפתח השמורה מרכז מבקרים, מוזיאון קטן וכמה חנויות קטנות שאפשר להצטייד בהן בגרביים מיוחדים העשויים מבד לבן ומגיעים עד הברכיים, סגולה נגד חדירתן של עלוקות השורצות לרוב ביער הגשם. הולכים עם מדריך הליכה כעשרה ק"מ על שביל החודר עמוק יותר ויותר אל יער הגשם. יער הגשם משופע בשרכים, עצי שרך, סחלבים ממינים שונים, צפורים ובעלי חיים. העלוקות השחורות בולטות על רקע הגרב הלבן ואפשר להסירן מיד.
כיתות של בתי ספר באות עם מורה ללמוד על פרפרים ועל צמחים. מטיילים רבים באים משפחות משפחות כדי להנות ממראות הטבע ובעיקר מהסחלבים. הדרך עוברת על פני הנחל המקומי בכמה גשרים. מעבר לאחד מהם מסתתרת בקתה עם שני צימרים המארחת מטיילים המתעניינים בטבע.

יער הגשם

יער הגשם

בדרך ליער הגשם ולכפר הדייגים עוברים באזור מפורסם בייצור יוגורט עשוי מחלב תאו. היוגורט הזה מאוד פופולרי בסרי לנקה, ואוכלים אותו עם ריבה או עם דבש. לאורך הכביש ניצבים עשרות דוכנים המוכרים את היוגורט הזה בקדרות חרס מכוסות במכסה נייר. הקדרות הריקות משמשות להקמת גדרות דקורטיביים.

דוכן יוגורט

דוכן יוגורט

אזור אחר בדרך מפורסם בעצי הקפוק. לעץ זה פרי שחור המכיל חומר דומה לצמר גפן. הצמר הזה משמש בעיקר למילוי שמיכות וכריות. לאורך כל הדרך, לצד הכביש, עשרות דוכנים המוכרים כריות ממולאות בצמר הקפוק וגם שקים של החומר עצמו.

מפלי ראוונה

מפלי ראוונה

מפלי ראוונה Rawana Falls

מפלים מרשימים הנמצאים סמוך לעיירה קטנה בהרים, אלה (Ella), השוכנת בנוף מקסים. בדרך עוברים שדות אורז העשויים ערוגות ערוגות שרויות במים, שביניהן מהלכים עופות האיביס הגדולים, שדות קני סוכר, והעיקר, המפלים. הם יורדים מההרים הסמוכים לכביש מגובה רב ומתיזים שפע של קצף. באופן טבעי עוצר שם כל העובר. קבוצות נוער מרקדות לצידי הדרך לקול מוזיקה ותוף, קופים מתרוצצים בין הרוקדים, והרוכלים הנמצאים בכל מקום מבקשים למכור לך מחצבים ומטבעות.

תיירת מאכילה יתום

תיירת מאכילה יתום

פינוולה בית יתומי פילים Pinnawella Elephant Orphanage

כ-85 ק"מ מקולומבו לכיוון קנדי נמצא המקום היחיד בו תחייכו אם פיל ידרוך לכם על הרגל. המוסד הזה דואג לפילים שהתייתמו מסיבות אלה ואחרות, ומשקם אותם. לאחר רכישת כרטיס אפשר להיכנס לשטח הסגור ולראות פילים בכל הגילים, שננטשו או שאינם יכולים לתפקד לבדם מסיבות שונות. הצוות הגדול והמסור מטפל בפילים, מאכיל את הקטנים בחלב מבקבוק ענק, ואת היתר בירק לרוב, מוביל את הפילים פעמיים ביום לרחצה בנהר, ומטפל בפילים עד שהם משתקמים, ויכולים לחזור לטבע או לעבודה. הקהל צופה בהם בשעה שהם אוכלים בחברותא, כשהם מובלים לסככה לשעת הנקה.

שעת הרחצה

שעת הרחצה

תיירים שרוצים בכך יכולים גם לדחוף בקבוק חלב לפיהם בעזרת המטפל. האטרקציה היא לצפות ברחצת הפילים בנהר. הפילים מובלים על ידי המטפלים אל מקום הרחצה, אמהות וקטנים לחוד, וזכרים לחוד. הזכרים כבולים בשרשראות לרגליהם. האמהות והקטנים משתעשעים במים, בשעה שמנגד משכיבים המטפלים את הזכרים הענקיים במים ומשפשפים אותם באופן נמרץ ביותר. זוגות נישאים באים למקום כדי להצטלם. מעל מקום הרחצה מתנשא בית קפה על מרפסת ענקית הצופה אל המחזה. אפשר לצפות בפילים הרוחצים תוך כדי ישיבה מענגת על כוס משקה.

 

פיסגת אדם

פיסגת אדם

פסגת אדם Adam's Peak

פסגת אדם, המתנשאת לגובה של 2,224 מ' היא אתגר אמיתי למטפסי הרים המתקבצים אליה בחודשים דצמבר עד אפריל. בראשה יש 'טביעת רגל' ענקית, שהמוסלמים טוענים שהיא טביעת רגלו של אדם הראשון, שניצב שם לאחר חטא גן העדן. הבודהיסטים מאמינים שזוהי טביעת רגלו של בודהה, וההינדים חושבים שמדובר דווקא בטביעת רגלו של האל שיווה, ובכל מקרה העובדה הברורה היא שהמקום מהווה יעד לעלייה לרגל כבר יותר מ-1,000 שנה. הנוף הנשקף מן הפסגה עם שחר מספיק לבדו כדי לגרום תהיות, גם לכופר הציני ביותר. הטיפוס לפסגה מהעיירה דאלהאוזי (Dalhousie), ואורך כארבע שעות.
פסגת אדם הקטנה (Little Adam's Peak) השכנה מתנשאת לגובה של 1,000 מטרים, אתגר קטן למטפסי הרים, אבל לא קל לסתם מטיילים שמנים. הדרך עוברת בין כפרים, בין מטעי תה מטופחים, ובתוך צמחיית הרים. עולים בשביל המתפתל עד לשתי הפסגות, שעליה הניף מתרברב פלוני דגל לבן, צופים בנוף המרהיב ויורדים בדרך אחרת, העשוייה מדרגות כדי למתן את הירידה התלולה.
הפסגות נמצאות ליד עיירת הגבול טיסהמהארה (Tissamaharama).

אייל

אייל המוס

בדרך עוברים מפעלים רבים, כמו מפעל העץ, שבו אתם מקבלים הסבר קצר על סוגי העץ השונים שאיתם הם עובדים (טיק, הבנה), על המוצרים שלהם (רהיטים, צעצועי עץ, חפצי קישוט ואומנות) ועל אבקת עץ שבעזרת חומרים טבעיים כגון מיץ לימון, היא משנה את צבעה לגוונים שונים ובה הם צובעים את מסכות העץ שלהם. עכשיו תלכו לקנות בחנות העצומה. ואתם קונים, אלא מה?

מפעל לבטיק: אתם זוכרים את שנות השישים, כשכל אחד היה עושה לעצמו חולצת בטיק בבית ולובש אותה בגאווה. בסרי לנקה זוהי תעשייה של ממש. הם מעצבים, מדנגים, צובעים, מרתיחים, ויוצאות יצירות יפות ובגדים מרהיבי עין. מראים לכם את כל התהליך ומצפים שתקנו.

 

הטיפול צמוד, הלקוח מרוצה

הטיפול צמוד, הלקוח מרוצה

 

 

2 comments

  • סרי לנקה זו מדינה מדהימה ביופיה, הייתי שם בקיץ ונהנתי מכל רגע יש להם תרבות כל כך עשירה ונופים, התמזל מזלי שטיילתי שם כי נורא התלבטתי בגלל העלויות הטיול עד שמצאתי כרטיס טיסה זול באתר של פלייאיסט וקפצתי על המציאה,. האנשים, הריחות, המראות, זה פשוט קסם.
    סחטיין על הסדרת כתבות הזו, עכשיו בא לי גם על הודו! מי שעדיין לא היה חייב עכשיו לעשות זאת בלי לחשוב פעמיים.
    כל הכבוד.

השאר תגובה