ארץ הקתארים

מחוז לנגדוק-רוסיון, מהמחוזות היפים והמתוירים בצרפת, נקרא גם "ארץ הקתארים". בשנת 1209 אירגן האפיפיור אינוסנטיוס השלישי מסע צלב נגד הכופרים הקתארים (שכונו גם אלביגנזים, על שם המרכז שלהם, העיר אלבי) ששגשגו בדרום צרפת בחבל לאנגדוק. לקריאה נענה מלך צרפת שלטש עין חומדת לחבל הפורה והמשגשג על אוצרותיו. הוא שלח את צבא האבירים שלו והם מחקו את כל כפרי הקתארים, כ-400 במספר, מעל פני האדמה, השתלטו על החבל והשמידו את שושלת ריימונד הוויזיגותית, שישבה עד אז בחצר המלוכה בטולוז. סיפור ההשתלטות הקשה מלווה בעשרות סיפורי טבח וגבורה קשים.

בשנים האחרונות החליטה ממשלת צרפת להפוך את החבל לאיזור מתוייר. הוצבו שלטים מאירי עיניים בכל החבל שעליהם נאמר 'ארץ הקתארים' (Pays Cathare), המובילים מאתר לאתר. כל עיר, כפר או מבצר שבהם חיו הקתארים, ובעיקר אלה שבהם התרחשו הקרבות הגדולים, שולט בהסברים מאירי עיניים. היום יש אפשרות לעשות מסלול המוקדש לפרשה זו, שלא לדבר על כך שחבל הארץ הזה הוא יפהפה ומראות הנוף והיישובים שבו מרהיבי עיניים.

נוף לנגדוק

נוף לנגדוק

דת ופוליטיקה

הקתארים דבקו בתורת שתי הרשויות, אלהים והשטן, תורה ששאבה מן הכתות הגנוסטיות של המאות הראשונות לנצרות. מתוך כך כפרו בעיקרי האמונה הקתולית והתנגדו לסדריה ומוסדותיה. הקתארים נהגו חיי סגפנות ופרישות וביקרו בחריפות את השחיתות של הכמורה הקתולית. בהתנהלותם החברתית והדתית משכו אליהם המונים, והתנגדותם לכנססייה הקתולית זיכתה אותם באהדתם של גיום, הדוכס של אקווטניה, ושל חלק גדול של האצילים בדרום צרפת באזור לנגדוק, ביחוד הרוזנים של טולוז. המחוז שגשג תחת התפיסה הקתארית, והתפתחו בו חיי תרבות מעודנים ומשגשגים. המחוז נודע גם בעושרו ובפוריותו החקלאית. כשעלה אינוסנטיוס השלישי על כס האפיפיורות, והיה מודע לסכנה הגדולה הנקפת לכנסייה הקתולית ממחוז גדול ועשיר כזה מהערער על יסודות הכנסייה, החליט לחסל את ה"כפירה" המסוכנת. תחילה ניסה להחזיר את ה"כופרים" למוטב באמצעות שליחים ונזירים דומיניקנים שהטיפו לחזרה לתשובה מצד אחד, ועקבו אחר החשודים בכפירה כדי לשפוט אותם בבית הדין של האינקוויזיציה מן הצד האחר. כשלא צלח הדבר בידו, החליט לחסלם בכוח הזרוע. הוא הכריז על מסע צלב נגד הקתארים, האלביגנזים וגייס לשם כך את מלך צרפת ואת אצילי צפון צרפת, שלטשו עין חומדת אל האזור הפורה והמשגשג. מסע הצלב הזה גרר אחריו חורבן גמור של תרבות פרובאנס הפורחת. ב-1209 נפלה בזייה בידי הצלבנים, שהרגו בה, לפי מקור אחד 20 אלף איש. זמן קצר לאחר מכן נפלו גם נרבון וקרקסון. טולוז נפלה בשנת 1215 ונסיכה הוכרח לחזור בתשובה בפומבי. מסע הצלב הזה לווה גם במעשי רצח ביהודים, על יסוד הטענה שהקתארים הושפעו מהם. בבזיה נהרגו מאתיים יהודים, וקהילה מפוארת זו חרבה אז לגמרי ועמדה זמן ממושך בחורבנה. לשם ביעור שרידי המינות הופעלה האינקוויזיציה, שפעלה בטולוז, באלבי ובמקומות אחרים במשך המאות ה-13 וה-14. בשנת 1245 נשרפו במונסגור 200 איש ביום אחד. הכנסייה נקטה גם בצעדים חריפים נגד החשודים בתמיכה בקתארים עד שעלה בידה לחסל את ה"כפירה המסוכנת". בחוזה פריס בשנת 1229 הושם קץ לעצמאותה של רוזנות טולוז, שסופחה לכתר הצרפתי. הקתאריזם הוצא אל מחוץ לחוץ והיה בין נרדפי האינקוויזיציה. למרות זאת הקהילה החזיקה מעמד במחתרת עד המאה הארבע עשרה שאז נתפס מי שעמד בראשה, עונה והעלה על המוקד ע"י האינקוויזיטור שפילס דרכו לאפיפיורות על גבי תשעת אלפים עולי מוקד וכינה עצמו "הרחמן". הקהילה התפזרה ושרידיה מצאו מקלט בקרואטיה, שם מצאו בית חם עד הכיבוש הטורקי, שאז התאסלמו (ומצאו עצמם נתונים לטיהור האתני הסרבי).
קרקסון

קרקסון

מסע בארץ הקתארים

 בזייה Beziers

זוהי עיר קסומה, שידועה היום בעיקר בהיותה מרכז יין ומלחמות פרים. ב-22 ביולי 1209 טבחו הצלבנים של האביר סימון דה מונפור את כל 30 אלף תושבי בזייה. בזייה היתה עיר מעורבת שחיו בה יחדיו קתולים וקתארים. סימון דה מונפור, שצר על העיר, לא ידע איך לנהוג, איך יהרוג את הקתארים מבלי לפגוע בקתולים. הוא נועץ עם הסמכות הכנסייתית העליונה של התקופה, ראש המנזר של סיטו, והלה אמר לו בתקיפות: 'הרוג את כולם, אלוהים כבר ימיין לו מביניהם את אוהדיו'. וכך היה. האתר המעניין לביקור בעיר היא הקתדרלה היושבת על נהר אורב, (Cathedrale Saint Nazaire).

מונסגור Montsegur

מצודת מונסגור היא גירסת מצדה של הקתארים, אך בעוד גירסת ההתאבדות במצדה שלנו נתונה לויכוח אינסופי בין החוקרים: היה או לא היה, פרשת מונסגור של הקתארים היא עובדה היסטורית מתועדת. עשרת אלפים קתולים צרו על המבצר האחרון שהיה בידי הקתארים בסתיו ובחורף של שנת 1243. כשהקתארים ראו שנגזר גורלם, הם הסכימו להפסקת אש. הקתולים הכינו מוקד ענק למרגלות ההר שעליו ניצב המבצר והעמידו בפני הקתארים את האפשרות של חזרה בתשובה או עלייה למוקד. הקתארים כולם כאיש אחד, גם נשים וילדים, צעדו אל המוקד כששירה בפיהם. זה היה הקרב האחרון של הקתארים. שרידיהם נפוצו והסתתרו בפירנאים המזרחיים ויש כאלה שטוענים עד היום שהם צאצאיהם. ההר תלול מאוד וכמעט בלתי ניתן לטפס אליו. יש שביל תלול שרק האלפיניסטים המובהקים שבין הטיילים יעזו לעלות אליו כדי להגיע לחורבות המבצר.

פאירפרטו Peyrepertuse

מצודה גדולה ומרשימה ביותר, המשקיפה על אותו עמק בו נמצאת מצודת קריבו. לעלות את ההר התלול ואחר כך לסייר באתר הגדול והסבוך המשקיף על נופים פראיים, זוהי חוויה בלתי נשכחת. הכניסה בתשלום.

קריבו Queribus

מצודה קתארית הניצבת על מרום הרכס. יושבת בגובה של 500 מ' מעל העמק המרכזי, וסביבה נוף מרהיב. המצור שהוטל עליה ב-1255 הוכרע רק בשל בגידה, והיה חלק מהפרק האחרון של מסע הצלב. אפשר לעלות במעלה התלול מאוד ולהתרשם מהנוף ומגבורת הקתארים.

קרקסון Carcassonne

עיר דרמטית ומרשימה זו היא אחד האתרים הנפלאים באירופה. קרקסון היא עיר מבוצרת חומות ומגדלים, ויושבת על גדות נהר האוד. העיר מחולקת לשניים: העיר התחתית (Ville Basse), וגולת הכותרת, המבצר המרשים בעל החומה הכפולה והצריחים. ביצוריה של קרקסון לא עמדו לה, כשנפלה בידי צבא הצלבנים ב-1209, אחרי חודש של מצור. הטיול ברחובות העיר, במצריה ועל חומותיה מחזיר את הטייל במכונת הזמן למאה ה-13. בכדי לסייר על החומה ובחדרי המבצר יש להצטרף לסיור מאורגן.

אלבי Albi

אלבי היתה אחד ממרכזי הקתארים במאה ה-13. עיר גדולה ומקסימה בנוייה לבנים אדומות, שוכנת על גדות נהר הטרן (Tarn), שעל גדתו ניצבת גם הקתדרלה הגדולה והמבוצרת, הבנוייה כולה מלבנים ורודות. גשר מן המאה ה-11 עובר על פני הנהר וכל זה מעוטר בגן מטופח.

קרקסון

קרקסון

סוף דבר

 כשפוליטיקה, אינטרסים ואמונה חוברים יחד ומשתמשים בכוח צבאי, קשה לעמוד בפניהם. הקתארים אמנם עברו מן העולם, אבל צאצאיהם הרחוקים זכו לראות בנקמה המתוקה. כשהומצא הדפוס במאה ה-15, הופצו רעיונותיו של מרטין לותר הגרמני, הלוחם נגד המימסד הקתולי, בכל גרמניה ואחר כך בכל אירופה. בעקבות רעיונותיו התחילה הרפורמציה וקמה התנועה הפרוטסטנטית שהלמה בכנסייה הקתולית מהלומה קשה וערערה את עליונותה המוחלטת.

צרפת 007

השאר תגובה