מלטה – עולם מופלא

מלטה – קטנה אבל גדולה.

כבר כתבו כל כך הרבה על מלטה, על ההיסטוריה, הפרה-היסטוריה, על הארכיאולוגיה, על התרבות, על השפה, על האוכל, על המנהגים, על מה לא? יש המכנים את מלטה כ"מוזיאון הפתוח הגדול בעולם", זאת משום שבמדינה הקטנה הזו ריכוז האתרים ההיסטוריים והאטרקציות לתיירים הוא מן הגבוהים בעולם. האתרים ההיסטוריים במלטה מציעים לתיירים מבט על 7,000 שנה של היסטוריה, שבמהלכה עבר האי בין ידי כובשים שונים, שהטביעו בה את חותמם.

מטיילים ברחובות מלטה

מה נשאר לי? רק כמה פכים קטנים והתרשמויות  גדולות.

ברוב ההיבטים מלטה שונה לגמרי והמטייל הישראלי יעמוד משתומם נוכח ההבדלים. אבל בכל זאת יש גם דמיון כי גם מלטה היא ים תיכונית כמונו.

אבנים וחומות

בנייה מלטזית אופיינית

סגנון הבנייה מתאפיין בהרבה מאוד קשתות, דבר המעיד כמאה עדים על שייכותה של מלטה לעולם הים תיכוני. אבנים. אין ספור אבנים, אולי הממצא הכי נפוץ במלטה. חומות אבנים בכל פינה ובכל מקום, מקיפות שדה פרטי, מקיפות כביש ציבורי, מקיפות אני לא יודעת מה, חומות ואבנים, אבנים וחומות, חומות ואבנים, החומות חלקן נראות כעומדות משכבר הימים, מראשית ההיסטוריה, חלקן נראות חדשות, כאילו רק אתמול נבנו. בנויות בקפידה, לא ברור על מה הן שומרות ומה הן מקיפות. גם הבתים המזדמנים פה ושם בין חלקות השדה, כולם בנויים מאבן. אבנים ואבנים, אבנים וחומות. החומות נמוכות, אין הן באות להגן על עיר נצורה, הן מסמנות חלקות שדה או רכוש פרטי.

חומות וים

גם כמה מהאטרקציות העיקריות של מלטה הן למעשה מצבור של אבנים.

למשל ההיפוג'אום ה-Hal Saflieni Hypogeum הוא מבנה מיוחד, המכיל שלל חדרים, אולמות ומעברים שנחצבו באבן במגוון צורות וגדלים. זהו אתר קבורה ייחודי ויחיד במינו בעולם, אשר מורכב ממספר אולמות קבורה ופולחן בשלושה מפלסים שנמצא בעיירה פאולה. הוא נחפר בסלע במשך אלף שנים. המקום המרתק מתפרש על פני שלושה מפלסים, שכל אחד מהם נחצב בתקופה אחרת, בין 3,600 ל-2,500 לפני הספירה, כשהקומה התחתונה ביותר היא החדשה ביותר. בתוך האתר התגלו שרידים ארכיאולוגים מכל התקופות, כולל חפצי נוי, אומנות, תכשיטים ואפילו עצמות אדם. ההיפוג'אום הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, וכחלק משימורו, מאפשרים רק לשמונים מבקרים ביום להיכנס אליו ולהלך בין מעבריו.

סטונהנג' של מלטה

כך גם המקדשים המגליתיים במלטה, שהם שישה אתרים מתקופת האבן החדשה במלטה ובאי גוזו שנמצאים ברשימת אתרי המורשת העולמית של ארגון אונסק"ו. הם מזכירים במקצת את סטונהנג' שבאנגליה, אבל אפילו יותר מרשימים.

כל זה מלווה בצמחיה ים תיכונית. כשמטיילים במלטה מרגישים כמו בבית מבחינת הצמחייה. זה כמובן תלוי בעונה אבל מסביבנו פרגים, חרציות, שומר, חוטמית זיפנית (היא ורד הקציר בשמה העממי).

שפה, דת ומנהגים

השפה המלטזית היא שפה שמית מיוחדת במינה. אין לה אח ורע במקומות אחרים בעולם. בסיסה של השפה הוא השפה הערבית, אבל ניכרים בה השפעות של סביבותיה בעיקר של השפה האיטלקית. גם הכתב והתחביר מיוחדים למלטה. ערוב של אותיות לטיניות עם אותיות ערביות. במלטה כולם דוברים אנגלית כי אנגלית היא השפה השנייה הנלמדת בבתי הספר אחרי מלטזית. מפגש מרענן במיוחד היה לי עם כיתת תלמידות, בנות 8-7 לבושות תלבושת אחידה, שטיילו עם המורה שלהן. חקרתי אותן אם יש גם בנים בכיתה. כולן ענו פה אחד בצהלה גדולה: לא ולא. ואז הצביעה תלמיד אחת על חברתה ואמרה:She has a boyfriend,. שאלתי אותה אם גם לה יש חבר והיא ענתה בשמחה:  I am single.

סימטאות מלטה

שפת הים

 

ועוד נוסיף: הנהיגה במלטה היא הנהוגה באנגליה. hשיבה בצד ימין של הרכב כנהגים עלולה לגרום לכם "לנשק" כמה מדרכות, עד שתתרגלו לא להיצמד יותר מדי לשמאל. ישובים בצד שמאל של הרכב, הורגלנו להתבונן על הכביש בצורה מסוימת ולכן, ייתכן שתיצמדו לשוליים השמאליים יותר מדי. כדאי שזה שיושב לידכם ישים לב לכך ויעיר לכם בכל פעם שאתם נצמדים יותר מדי לשמאל.

במלטה שולטת הדת הקתולית ויש בה קתדרלות גדולות ומרשימות. כשישבנו במלון הגישה לנו את השתייה מלצרית צעירה. שאלנו אותה על איזה קתדרלה היא ממליצה ביותר. היא ענתה בפסקנות: הקתדרלה של ג'ון הקדוש. בדקנו ומצאנו שיש קתדרלה של סנט פול, קתדרלה של סנט ג'ורג', קתדרלה של סנט ג'ון, ורק קתדרלה של סנט רינגו לא מצאנו…

קתדרלת סנט ג'ון  בתוך הקתדרלה

ואכן, הקתדרלה של סנט ג'ון היא המרשימה ביותר קתדרלת סנט ג'ון. הכנסייה המפוארת ביותר במלטה. קירותיה של הקתדרלה, שבנייתה הושלמה ב-1578, מעוצבים ברוב פאר ותקרתה מעוטרת בפרסקו יפהפה. בקתדרלה זו קבורים אבירי המסדרים השונים ששלטו בעיר, כשכל אחד מן המסדרים שאף להראות את עוצמתו ועושרו, כך שהתוצאה היא אולמות תפילה, כל אחד יפה ומפואר יותר מן השני. תחת רצפתה היפה של הקתדרלה קבורים אבירי המסדרים. מתוך הקתדרלה ישנה גם כניסה למוזיאון הקתדרלה, בו מוצגת היצירה המפורסמת של קארווג'יו "עריפת ראשו של סנט ג'ון הבפטיסט."

שווקים

כמעט כל עיר, עיירה וכפר במלטה מקיימת שוק משלה. ביקור בשוק במלטה אולי לא יציע לכם חווית קניות פוריה, אבל בהחלט תוכלו כך להתוודע לתרבות ולתושבי המדינה. אם אתם מעוניינים במשהו מעט יותר ססגוני וריחני, גשו אל שוק הדגים של כפר הדייגים מרסשלוק. (Marsaxlokk )

פסל הדייג במרסשלוק

כפר הדייגים מרסשלוק (Marsaxlokk): במרחק חצי שעה נסיעה מוולטה נמצא כפר הדייגים המקסים הזה, השוכן על חופו של הנמל הטבעי השני בגודלו במלטה. בימי ראשון מתקיים בעיירה שוק דגים ססגוני, אך גם אם מזדמן לכם להגיע לכאן ביום אחר בשבוע תוכלו ליהנות. יש פה נמל ציורי, בו עוגנות סירות ויאכטות עם מפרשיהן הצבעוניים ומסביב פזורות מסעדות דגים לרוב.

המאכל המקובל היותר במלטה, ועדיין לא ברור לי למה, הוא ארנבת. בכל מסעדה הציעו לנו בראש ובראשונה מאכל ארנבת, מטוגן, צלוי או מבושל. החוויות שלנו לא היו מדהימות.

המזח לשיוט למערה בכחולה

ועוד נזכיר את אחד המקומות המרשימים ביותר במלטה

המערה הכחולה (Blue Grotto): היא מערכת של מערות, וחללים תת ימיים, המשקפים את הצבעים הכחולים-תכולים של הצמחייה התת-מימית. הן חצובות בתוך צוקים הנשברים אל הים הכחול. האור המוקרן ממי הים הכחולים מקנה למערה הגדולה מראה כחול יפה. הגענו לביקור במערות באמצעות סירות היוצאות בצורה סדירה מהמזח הסמוך כדי לראות מקרוב את תופעת הטבע היפהפייה

המערה הכחולה

 

וזוהי מלטה רק על קצה המזלג.

צילומים: סיגל ברקת

נעזרתי בויקיפדיה

2 comments

השאר תגובה