נפלאות מידי פירנאי Midi-Pyrénées

מראה אפייני  Haute-Garonne, Midi-Pyrénées

מראה אפייני Haute-Garonne, Midi-Pyrénées

מידי פירנאי הוא שם של אזור מנהלי בדרום-מזרח צרפת שנקבע רק במאה ה-20 לצרכים מנהליים כדי לחזק את עיר הבירה שלו, טולוז. שם האזור מבטא את מקומו הגיאוגרפי: מידי – דרום צרפת, פירנאי – הרי הפירנאים המהווים את גבולו הדרומי של האזור. כך או כך, האזור שופע נופים מרהיבים, ערים וכפרים עתיקים, טירות קסומות ונחלים שוצפים וקוצפים, ולכן שווה טיול מושקע. את האזור הזה חילקו לשמונה חבלי משנה. המרכזים החשובים בו הם כ-14, בין היתר אלבי, קאור, קורד, לורד, טולוז. ביניהם פזורים עשרות כפרים וטירות השווים לפחות הצצה.

נטייל אתכם בכמה מן המעניינים שבהם.

קורד סיר סייל   Cordes sur Ciel      

המייחד את קורד כיום הוא מיעוט התושבים הקבועים. ומתגוררים בו קצת פחות מאלף איש אבל רק מעטים מהם נשארים לגור בקורד מחוץ לעונת התיירות. בחורף המקום הגבוה קר מאוד, וכמעט נטוש. אלבי   (ALBI)  נמצאת מרחק כעשרים דקות נסיעה.
לפני כ-700 שנה שימשה קורד כמרכזם המבוצר והלוחמני של הקתרים – נוצרים שפרשו מן הכנסייה הקתולית באמצע המאה ה-12. הקתריזם זכה להצלחה יחסית בדרום צרפת, ובמשך כ-150 שנה ניהלו הקתרים באיזור זה מאבק מילולי וויכוחים ציבוריים שגלשו למאבק אלים בכנסייה הקתולית. הקתרים (ביוונית – הטהורים) קראו לשיבה לחיי עוני, להטפה ולעשיית תשובה. עיקר הצלחתם של הקתרים היתה אצל הנשים דווקא. תורתם הציעה להן יתר חשיבות ותפקידים חברתיים נכבדים יותר מאלה שהציעה הכנסייה הקתולית.
קורד, שנבנתה על פסגת גבעה מבודדת בשנת 1222, התאימה לדרישותיה של הקבוצה שנמלטה מפני פעולותיה של האינקוויזיציה הקתולית. תפקידה של קורד כמבצרם של הקתרים הסתיים כבר באמצע המאה ה-14, כאשר הקתריזם נעלם כליל מכל ארצות אירופה המערבית. למרות שחלפו כבר מאות שנים מאז ימי אותו מאבק, תשומת ליבה של הכנסייה הקתולית, שהופנתה אז לאזור, מורגשת בו למעשה עד היום. הבנייה המסיבית של כנסיות, ביצורים ומצודות נקשרת שוב ושוב למאות ה-13 וה-14, שבהן התערער כאן מעט מעמדה של הכנסייה הקתולית.
 

קורד סיר סייל

קורד סיר סייל

 

ראשיתה של קורד בשנת 1222. הקים אותה הרוזן של טולוז בתור בסטיד – מצודה. אזור מיד-פירנאי במאות ה-14-13 ידע הרבה מאבקי כוח בין קבוצות פוליטיות ודתיות שונות, כגון הקתרים, ומבני הבסטיד מילאו תפקיד מרכזי בפיקוח והתגוננות. מספר רב של מצודות בסטיד נבנו על ידי ריימונד השביעי, רוזן טולוז, כדי להחליף עיירות ויישובים שנהרסו במהלך מסע הצלב נגד הקתרים. מצודות אחרות נבנו על ידו כדי לאייש מקומות ריקים ולקבוע עובדות בשטח. בין הבסטיד הראשון, קורד סיר סייל, שנבנה 1222 ובין הבסטיד ד'אנז'ו שנבנה בשנת 1372 באותו חבל, נבנו 700 מצודות נוספות.

אם תגיעו לכאן בשעות הבוקר, במזג אוויר חורפי ומעונן, תתגלה לכם העיר כאילו היא שטה בין העננים, וזוהי בדיוק משמעות שמה: Cordes sur Ciel קורד מתחת לשמיים. המקום הפך להיות יעד תיירותי בזכות התיישבותם של אומנים ובעלי מלאכה שהשכילו לשמר את המבנים מתקופת ימי הביניים. העלייה לכאן היא תלולה. אפשר להגיע לפסגה עם מכונית, אך קחו בחשבון את השיפועים הקשים. במקומות רבים יהיה צורך להעביר להילוך ראשון. הנוף בפסגה מקסים. למי שלא אצה הדרך, מומלץ להשאיר את המכונית למרגלות העיירה ולטפס ברגל וכחצי שעה בעלייה תלולה וכך להתרשם מהרחובות העתיקים.

אלבי: הקתדרלה והגשר

אלבי: הקתדרלה והגשר

אלבי Albi

היא עיר בת כ-51,000 תושבים במחוז טארן אשר בחבל הארץמידי פירנאי. היא שוכנת על גדת הנהר טארן, כ-80 קילומטרים צפון-מזרחה לעיר טולוז.

ב-1040 נכנסה העיר לתנופה של פיתוח עם הקמת ה"גשר הישן", ומספר רבעים חדשים נבנו. בהמשך הלכה והתעשרה העיר הודות למסחר הגואה והמסים שהוטלו על השימוש בגשר העיר.

לטייל באלבי זהו המשך ישיר של המעקב אחר תנופת הבנייה שחוללו הקתרים בחבל ארץ זה. שני מבני ענק ניצבים במרכז העיר: הקתדרלה המבוצרת של סנט ססיל וארמון הבישוף, המכונה ארמון ברבי, משקיפים על הנהר טארן (TARN). בקתדרלה, שבנייתה החלה ב-1277 ונמשכה ב-1390, ניצב היום אחד העוגבים הגדולים באירופה, וקירותיה, המכוסים בציורים של אמנים איטלקיים בני המאה ה-15, מותירים את הנכנס אליה פעור פה. הקתרים הם שהחלו בבנייתו של המבנה הענק, והקתולים המשיכו בפיתוחו לאחר שגברו על הכת הסוררת.

אבירים צלבנים טובחים בקתרים; איור כתב-יד (צויר בין 1332 ל-1350)

אבירים צלבנים טובחים בקתרים; איור כתב-יד (צויר בין 1332 ל-1350)

ב-1208 איחדו האפיפיור והמלך את כוחם במאבק נגד הקתרים הקרוים גם אלביגנזים על שם עירם אלבי שהייתה מרכז חשוב שלהם. הקתרים יצרו לעצמם גרסה שונה של הנצרות, למורת רוחם של הקתולים והאפיפיור שעמד בראש הכנסייה, אינוקנטיוס השלישי. הוא ראה בקתרים איום על שלטונו ועל אושיות הכנסייה ופנה למלך צרפת לצאת למסע צלב נגדם. האפיפיור נתן את ההרשאה הלגיטימית מאלוהים והמלך שלח את הצבא. . הדיכוי היה קשה במיוחד, וקתרים רבים הועלו למוקד באזור זה. האזור, שעד כה נהנה מעצמאות בפועל, מצא את עצמו מסופח לממלכה הצרפתית.

העלאה על המוקד של קתארים בניהולו של דומיניקוס הקדוש בציור משנת 1475

העלאה על המוקד של קתארים
בניהולו של דומיניקוס הקדוש
בציור משנת 1475

לאחר מסע הצלב האלביגנזי ולקראת סוף המאה ה-13 השלים הבישוף ברנארד דה כאסטנט את בניית ארמון הבֵּרְבִּי (Palais de la Berbie), ארמון שדמה יותר למבצר; והורה על תחילת ההקמה של הקתדרלה המרשימה של ססיליה הקדושה (Sainte-Cécile). מאבקי העבר האלה הם שהאיצו בבני התקופה לבנות קירות עבים מאוד, מוצקים, מלבנים לא גדולות שצבען חום-אדמדם. אלבי כולה בנויה מן הלבנים האלה וכמוה גם חלקים גדולים מאוד מטולוז. הלבנים האדומות האלה מעניקות לבתים, גם החדשים ביותר, ותק. הן משרות את האווירה שהבניין, גם אם בנייתו נסתיימה זה עתה, ניצב שם כבר זמן רב, ובעיקר שהוא יציב מאוד. הן אינן סובלות כלל מן השנים החולפות: הקתדרלה העתיקה, בת 700 השנים, באלבי נראית בדיוק כמו הבתים החדשים יותר הניצבים מולה בכיכר, וכמו כמה מבנייני המשרדים המודרניים ביותר של טולוז.

בין השנים 1450 ו-1560 נהנתה העיר מתקופה של שגשוג מסחרי אשר התבסס בעיקר על גידול צמח האיסטיס, סוג במשפחת המצליבים, ששימש לייצור מקלות הפסטל. הפסטל הוא מקלון צבע נוקשה למחצה המורכב מפיגמנט ומחומר מעבה. ציורי פסטל מבוצעים באמצעות העברת המקלונים על פני משטח נייר או בד, שאינו חלק לחלוטין. בתי הרנסאנס הנפלאים ששרדו עד הלום מעידים על העושר המרשים שנערם בידיהם של הסוחרים בפסטל.

אלבי שימרה היטב את מורשתה הארכיטקטונית העשירה, וזו מנציחה את התקופות השונות שבעברה של העיר. עבודה רבה הושקעה בשחזור והשבחת העיר, בייפוי הרבעים הישנים ומתן מראה חדש שבו הלבנה חולשת.

אנרי דה טולוז לוטרק

אנרי דה טולוז לוטרק

העיר היא מקום הולדתו של אנרי דה טולוז לוטרק. הצייר הנודע חי בה עד גיל 18, ועליו גאוות העיר. ויש בה מוזיאון ליצירותיו. ארמון הבישוף משמש עתה כמוזיאון טולוז לוטרק ובו מוצגות למעלה מ1,000 יצירות של האמן. 

מראה כללי של קרקסון

מראה כללי של קרקסון

קרקסון Carcassonne

כשהעיר קרקסון מתגלה לעין לראשונה, צריך המתבונן בה לצבוט את עצמו. העיר נראית כאילו נלקחה ישירות מאגדות ילדים. כל החוויות בה, כגון סיור לאורך החומות וההליכה ברחובות העיר (אין כניסה למכוניות) הן חוויות מיוחדות במינן, הנותנות הרגשה של מסע בזמן. ביקור בה וטיול ברחובותיה הנפרשים לאורך החומה המבוצרת ולמרגלות הצריחים המחודדים המתנשאים לגובה רב מחזירים את המבקר לימים של הצלבנים, למאה ה-13, שבה הסתובבו במקום אבירים רכובים על סוסים ונסיכות שרק חיכו שמשהו יצילן.

קרקסון מצד הנהר

קרקסון מצד הנהר

קרקסון היא עיר מבוצרת הנמצאת בחבל לנגדוק-רוסיון שבאזור מידי פירנאי בדרום צרפת בקירבת הגבול עם ספרד. העיר יושבת על גדות נהר האוד ועל הדרך הקדומה מהים התיכון לאוקיינוס האטלנטי והיא אחת התחנות של תעלת מידי. זוהי תעלה בדרום צרפת המחברת בין נהר הגרון ובין האגם המלוח אטן דה טוBassin de Thau. תעלת מידי, יחד עם תעלת גרון, מרכיבות את "תעלת שני הימים" (Canal des Deux Mers) המאפשרת שיט בין הים התיכון לאוקיינוס האטלנטי.

בעיר נמצאו עדויות להתיישבות כבר באלף הרביעי לפני הספירה. ביצורים נבנו כאן על ידי הרומאים כבר במאה הרביעית, אך אלה לא עמדו בפני הפלישה הוויזגותית ב-453. הביצורים שאנו רואים כאן היום עיקרם מהמאה ה-11. אך גם הם לא עמדו בפני מתקפת הצלבנים ב-1209, אחרי חודש של מצור. היום הם עומדים יפה בפני מתקפת התיירים.

קרקסון היא ללא ספק אחת הערים היפות ביותר בצרפת, היא עיר מלאת דרמה ומסתורין בעיקר בזכות המבנה הצלבני המרשים שלה והביצורים העוטפים אותה מכל עבר. ביקור בקרקסון הוא חוויה עבור כל מי שחלם על מסדרי אבירים ונסיכות כשהיה קטן. כל אלה יוגשמו בקרקסון הבנויה לתלפיות ונחשבת למבצר הצלבני הגדול והמרשים ביותר באירופה.
העיר קרקסון מחלוקת לשניים: העיר התחתית (Ville Basse), ו"העיר העתיקה" או המבצר. שני החלקים המופרדים ביניהפ על ידי נהר האוד החוצה אותה במרכזה. אזור הערי התחתית הוא הפחות תיירותי והיותר "עירוני" בעוד אזור העיר העליונה הוא גולת הכותרת של הביקור ומכיל את המבצר הנפלא, הצריחים המחודדים והקתדרלה המרשימה הבנויה בסגנון הגותי.
עיקר הסיור הוא בעיר העתיקה. היא ידועה בעיקר בזכות ביצוריה המרשימים, הכוללים חומת עיר כפולה ובה משובצים צריחים ומגדלי שמירה. הביצורים שוקמו במאה ה-19 על ידי האדריכל והמשמר הצרפתי אז'ן עמנואל ויולה לה דוק. בזכות השחזור והשיקום הוכרזה קרקסון בשנת 1997 אתר מורשת עולמי על ידי ארגון אונסק"ו מה שהעלה אותה ללא ספק על מפת התיירות העולמית. כדי לסייר על החומה ובחדרי המבצר יש להצטרף לסיור מאורגן.

חומות קרקסון

חומות קרקסון

מרכז העניין בקרקסון הוא אזור העיר העתיקה (לה סיטה La Cite) הבנויה על גדות נהר האוד. לא תוכלו לפספס את העיר העתיקה הבנויה כולה כמבצר צלבני אחד גדול. העיר נבנתה במאה ה-12 על ידי הצלבנים שביצרו אותה בצורה מרשימה מאוד והתמקמו בה בעיקר מאחר והאזור היה חשוב מבחינה אסטרטגית – חלש על פני הדרך היבשתית שקישרה בין האוקיינוס האטלנטי לים התיכון.
הגישה אל העיר העתיקה נוחה מגדות נהר האוד, שם ניתן לחנות בחניון (אם הגעתם עם רכב) ולעלות או ברגל (קחו נשימה עמוקה מדובר בעלייה לא פשוטה) או באוטובוס ,ולהיכנס לתוככי העיר העתיקה. הביקור בעיר העתיקה הוא ללא ספק חוויה משובבת נפש. כל מי שחלם בילדותו להיות אביר יכול עכשיו להגשים את חלומותיו הכמוסים. סיור בעיר העתיקה נראה ממש כפיסת אגדה הלקוחה מאגדות מסדרי האבירים עליהם גדלנו כולנו (לא לחינם נבחרו ביצוריה של העיר כרקע לסרט "רובין הוד" שצולם בעיר העתיקה של קרקסון).

הקתארים מגורשים מקרקסון 1209

הקתארים מגורשים מקרקסון 1209

הקתדרלה של קרקסון Cathédrale Saint-Michel de Carcassonne

היא הקתדראלה היפה והמבוצרת הממוקמת בלב העיר העתיקה. היא נבנתה בין המאות ה-11 עד ה-14 ומאז היא עומדת יציבה במשך מאות שנים. היא מקום מושבו של הבישוף  הקתולי של קרקסון. הביקור במתחם הקתדראלה עוצר נשימה. היא מאופיינת בסגנון בניה גותי מרשים ביותר, חלונות הויטראז'ים שבה נחשבים מהמרשימים שבצרפת כולה. כדאי לבקר גם בבסיליקה של סנט נזייר וסנט צלס Basilique Saint-Nazaire-et-Saint-Celse de Carcassonne, שהיתה עד 1801 הקתדרלןה של קרקסון.

ארמון שאטו קומטאל (Chateau Comtal) גולת הכותרת של העיר העתיקה הוא ללא ספק הארמון המבוצר שאטו קומטאל. הארמון אינו ארמון כשאר ארמון הפאר של צרפת ואירופה כמו ארמון וורסאי מימי לואי ה-14 אלא מדובר על ארמון שהוא כטירה מבוצרת וקודרת. ממש כמו בסיפורי האגדות ניתן לערוך בו סיור ולחוש את האווירה הדרמטית של פעם. טיול בין הצריחים, החדרים השוממים, סיור על החומה העבה והכפולה והצצה מבעד לחרכי הירי עושים את הסיור לחוויה בלתי נשכחת. במקום נערכים סיורים מודרכים על ידי מדריכים בצרפתית ובאנגלית. הסיור מודרך באמצעות המדריך מוביל אתכם לאותן מקומות סודיים בתוככי הטירה, למשל מוזיאון העינויים, ומוסיפים נופך דרמטי סיפורי נוסף.

 Château Comtal


Château Comtal

רוקמדור Rocamadour

אחת הערים הציוריות ביותר בדרום צרפת. רוקמדור היא ישוב מימי הביניים בדרום צרפת בחבל לוט ובו מתגוררים כשש מאות איש. רוקמדור נמצאת על מפת התיירות בזכות יופיו של הישוב הבנוי על מצוק המשקיף על קניון Alzou  שבו זורם נהר Alzou, יובל של נהר הדורדון, בזכות המונומנטים ההיסטוריים שבו, אבל גם בשל קדושתו הדתית לנוצרים. ראשיתו של הישוב כאן מנזר שהוקם כאן בימי הביניים על הציר היורד מצפון צרפת לדרומה ובה התנהלה דרך המסחר הראשית. במאה ה-12 נתגלתה כאן גוויה שמורה היטב שמרגע שגילו אותה התרחשו ניסים. מעשה הנס מיוחסים לבתולה מריה ולכן היווה מוקד משיכה לצליינים וביניהם מלכים ורוזנים. כך היתה בימי הביניים לעיירת עליה לרגל מהחשובות בצרפת כולה.

נזירים התבודדו במערות במצוק החל מהמאה ה-12, ובנו מנזרים בתוך הסלע. שרידי קדוש ו"מדונה שחורה" מחוללת ניסים הנמצאת בכנסיית הנוטרדאם, הם האלמנטים המרכזיים שמשכו לכאן צליינים (אפילו הנרי השני, מלך אנגליה, הגיע להתרפא כאן). העלייה לרגל נפסקה כתוצאה ממלחמות הדת של המאה ה-16 והתיירים החלו להגיע רק במחצית המאה ה-19 אחרי שהושקע מאמץ בשיקום האתרים הקדושים וקידום המקום.

רוקמדור התלוייה על הצוק

רוקמדור התלוייה על הצוק

העיירה בנויה בשלושה מפלסים. במפלס העליון שרידי מבצר מימי הביניים; במפלס השני נמצאים מבני דת ופולחן; במפלס התחתון נמצאת העיר שהיא רחוב קטן ובו בתי קפה, חנויות ומסעדות. הרחוב המקסים של העיירה מהווה מוקד משיכה למאות אלפי תיירים המגיעים לכאן מידי שנה. העיירה התחתית נמצאת מתחת לקומפלקס המנזרים וכנסיות וקרוב לנחל. בעיירה התחתית חנויות, מסעדות ואווירה טובה. העיירה נותנת את שמה לגבינת עיזים מפורסמת שזכתה לקבל תו תקן AOC בשנת 1996. הגבינה מיוצרת בכמויות קטנות אבל מפורסמת.

העיירה היא אחת המתויירות ביותר בדורדון. למפלס השני ניתן להגיע באמצעות מעלית מהמפלס הראשון ולהמשיך בקרוניות למפלס העליון. הכניסה לעיר מותרת להולכי רגל בלבד. בחודשי יולי אוגוסט החניון עמוס וצריך להחנות את המכונית הרחק בואדי. עצתי לכם: החנו את המכונית במפלס העליון רדו במדרגות ואחרי הביקור חזרו למכונית באמצעות המעלית.

מומלץ להתחיל את הביקור מהקצה העליון של המצוק ולסיים בעיירה שלמטה. שביל ובו 12 תחנות ומדרגות מוביל למטה. השביל מדמה את ויה דולורוסה בירושלים. מתקשי לכת יכולים לרדת למטה באמצעות מעלית.

מומלץ לבקר בכנסיית הנוטרדאם ולהתרשם מהמדונה השחורה מחוללת הניסים.

לפני שיורדים למטה, מומלץ לטייל על המצוק למעלה וליהנות מנוף העיירה  התלויה על סלע.

רוקמדור התלוייה על הצוק

רוקמדור התלוייה על הצוק

 

עוד אפשר לבקר במקומות הבאים:

*הקתדרלה של סט ברטרנד דה קומינגס Saint-Bertrand-de-Comminges היושבת בכפר בשם זה הנמנה על אחד הכפרים היפים ביותר בצרפת.

הקתדרלה של סנט ברטרנד דה קומינגס

הקתדרלה של סנט ברטרנד דה קומינגס

*טירת ברוניקל Château de Bruniquel. על פי האגדה הקימה את הטירה המלכה המרובינגית ברונהוט Brunehaut במאה השישית.

* העיירה גאייק Gaillac היושבת על נהר הטארן בין טולוז, אלבי ומונטבן. קנתה את פירסומה בהיותה עיר שוק ומסחר באזור ונודעה ביינות הנושאים את שמה.

הקלויסטר במנזר מואסק

הקלויסטר במנזר מואסק

* העיירה מואסק Moissac היושבת על נקודת חיבור בין נהר הטארן לבין נהר הגרון, ועל תעלת גרון. מואסק ידועה בזכות המנזר שלה, סנט פייר, St. Pierre Abbey הכולל מנזר, כנסייה וקלויסטר. מנזר סט. פייר הוא אחת התחנות הרשמיות בדרך הצליינים המובילה אל סנטיאגו דה קומפוסטלה שבספרד.

* העיירה סנט סירק לה פופי Saint-Cirq-Lapopie, שהיא אחת מהעיירות היפות ביותר בצרפת. הכפר יושב לצרכי הגנה על צוק תלול שגובהו 100 מטרים מעל הנהר שמתחתיו, ומראה יוצא דופן זה הופך אותו לאתר מבוקש ומתוייר ביותר. טיול ברחובות הכפר הוא כמו סיור במוזיאון. אמנים פוסט אימפרסיוניסטים גילו אותו והפכו אותו למשכנם ולמקור השראתם וכך גם כמה סופרים.

סט. סירק לה פופי

סט. סירק לה פופי

ועוד, ועוד, ועוד, אין קץ ליופי ולפלאות…

 

 

 

קרדיטים: ויקיפדיה בערכים שונים.

השאר תגובה